Proč Fučíkův golfový odznak?

DC-odznak-zlatoZa dosažení odehraných 60, 80 a 100 hřišť udělujeme Fučíkův golfový odznak. Ptáte se: on Fučík někdy hrál golf? S největší pravděpodobností ne, ale inspirací nám byl tzv. Fučíkův čtenářský odznak. Pro mladší: uděloval se v dobách socialismu za přečtení určitého množství knížek ze seznamu předem dané, samozřejmé té „správné“ literatury. Odznak byl zlatý, stříbrný… Přiznám se, nikdy jsem jej nezískal, knížky, které jsem četl, moc na tom seznamu nebyly.

Další inspirací k fučíkovskému golfovému odznaku bylo zprofanované heslo „Lidé, bděte!“ – či přesněji  „Lidé, měl jsem vás rád. Bděte!“, což jsou poslední řádky z Reportáže, psané na oprátce, nejznámějšího díla Julia Fučíka (1903-1943). Heslo jsme modifikovali a posunuli dál: Když už bdíte – tak hrajte golf. V Česku už máme stovku hřišť, každé je přitom jedinečné, poskytuje odlišné herní i přírodní zážitky. Tak tedy Lidé hrajte – protože si tím rozšíříte obzory.

Druhá část našeho hesla – „… ale nestavte slávu na lži“ – pak apeluje na fakt, že každý hráč si počet odehraných hřišť počítá sám, nikdo ho z naší strany nekontroluje. Pokud tedy někdo při vyplňování zalže, bude to hlavně otázka jeho svědomí. Fučíkovský obraz, jak ho kreslila komunistická propaganda, byl lživý: Fučík prý ve vězení při výsleších mlčel. Jak se ale ukázalo po roce 1989 rozborem původního textu Reportáže, ve skutečnosti „mluvil“. Jenže jeho soudruhům-vykladačům se to nehodilo do vytvářeného obrazu mučedníka. A tak příslušné pasáže z textu vynechali. Je to tedy i memento: stavět slávu na lži se nevyplácí, nakonec se pravda ukáže. Věříme tedy, že nositelé odznaku jej získávají na základě pravdivých údajů.

O původním fučíkovském čtenářském odznaku se dočtete také ZDE.

/kr