Kolik nás je, milé ženy?

Celé jaro bylo všudehrálsky úrodné. Nejenže jsme oslavili pětiletí prvním všudehrálským turnajem, ale podstatně nás přibylo. Prakticky po každém víkendu v dubnu a květnu bylo všudehrálů víc. Na konci května mělo více 60 znormovaných hřišť v ČR odhráno 192 golfistů, limit pro stříbrných odznak splnilo 47 a stovkový limit pro zlatý ještě devatenáct z nich. Sběratelství hřišť je převážně mužská záležitost, nicméně v určitých okamžicích je to záležitost párová – při probírání se všudehrálským žebříčkem najdeme řadu shodných jmen, které se liší jen příponou -ová, stačí se podívat hned na 6. a 7. příčku žebříčku. Další páry se skrývají pod různými příjmeními, ale při vyzvedávání všudehrálských odznaků se to většinou proflákne. Ženy jsou mezi všudehrály celkově zastoupeny o něco více než 10 procenty.

Ale ženský faktor do všudehrálského dění vstupuje i jinak. Před pár dny přišlo pár mailů s podobným vyzněním: Objevil jsem na teetimu, že otevřeli hřiště na Čapím hnízdě. To tam taky budeme muset jet? To by mi manželka zakázala. A kdybych tam přesto jel, tak by mi snad zakázala i golf. Odpovídal jsem, že to závisí na České golfové federaci, jestli to hřiště znormuje. Potom bude i v našich ve statistikách. Zatím se hřiště Capí hnízdo objeví v seznamu hřišť mimo strukturu a kdo sebere odvahu, si jej může odehrát a zaškrtnout. Když bude znormováno, tak se dotčenému všudehrálovi překlopí mezi odehraná znormovaná hřiště, a přibude mu bod v hlavní statistice. Taková jsou naše interní pravidla (- stejně jako že počítáme i zrušená hřiště – proto lídři žebříčku mají u svého jména 107 či 108 a současných hřišť je 105), odpovědnost za finální seznam je tedy spojena s ČGF.

Zpět k celkovému počítání. Andej Halada před pěti lety odhadoval, že všudehrálů v Česku může být tak 200. Věřím, že tuto metu ještě letos překonáme, každou chvíli potkávám někoho, kdo mi hlásí dost přes padesát hřišť. Přes léto ale bude doba hraní, na statistiky dojde až za delších podzimních večerů. Tak hezké léto. I vám, milé ženy.

kr