Krásné počasí znamenalo rekord v počtu účastníků, národní rekord v Longest-Nearest odolal

Rekordní počet účastníků – 32 – přivítal Zakletý v říjnu 2018. Slibované počasí tentokrát nikoho neodradilo a meteorologům to vyšlo: Azuro, teplo, bezvětří. Ideál.

Tentokrát byl se turnaj rozeběhl canon startem – spíše sirénstartem, kdy hráči začínali na tzv. spodních jamkách – šestnáctce na spodku černé sjezdovky, sedmnáctce na cvičné louce, osmáctce na prudkém dojezdu červené, jedničce na rovině u lanovek a dalšími čtyřmi jamkami strmě stoupajícími do sjezdovky modré.

Tvrdá trať s místy opravdu vyschlými fervejemi dala zabrat favoritům. Obhájce prvenství a vítěz jarního Pustého Petr Mařík prohrál svou obhajobu na jamce číslo 2, kdy v celkem prudkém svahu honil míček na a pod jamku, až skončil na 9. místě. Druhý z jarního Pustého Jiří Mohr zase doplatil na nepřesnou první ránu na jamce číslo 13, kdy se dostal díky ostrému svahu o 80 výškových metrů níže až k jamkovišti čtrnáctky. Po dvou vydařených ranách do prudkého kopce trefil tou další kámen, který jej vrátil zpět k jamkovišti čtrnáctky. Výsledkem bylo 5. místo v turnaji. Takže – podle českého přísloví – se smál ten třetí. Bohumír Šafařík po třetím místě na jaře na podzim prakticky nezaváhal a zvítězil na Zakletém a také v říčkovském Double.

Mezi ženami těsně zvítězila Ilona Cholastová před Lucií Hejdukovou a získala tak putovní sošku pro ženskou kategorii. Poté obě dámy odjely společně mezi bludné skály do sousedního Polska, věřme, že do jarního Pustého najdou cestu zpět.

Kategorie Omladina se tradičně stala soubojem bratří Horských. Starší Tomasz obhájil prvenství s výkonem absolutně nejlepším z červených jamek. Na počet ran porazil i svého otce. Mládí vpřed.

A Všudehrálové? Pavel Průcha skončil třetí, Adam Křikava 11 a Jiří Kryšpín podlehl organizačním povinnostem a skončil 18.

Rekord v disciplíně LONGEST-NEAREST i letos odolal, i když jen těsně. Petr Chaloupka se odpalem k 330 m vzdálené jamce dostal na 6,8 m k vlajce, čím zaostal za platným národním rekordem Petra Maříka o půl metru. Dlužno dodat, že 330 m vzdálená jamka má převýšení 125 m.

Na závěr je třeba poděkovat donátorům či zprostředkovatelům věcných cen: Petru Maříkovi ze společnosti Agropodnik Orlice, Martinu Chaloupkovi ze společnosti Stappert, Adamu Křikavovi z Pivní Mozaiky a říčkovskému starostovi. Snad po volbách pokračujícímu. Kdo vydržel až do konce, něco si odnesl, kdo odjel předčasně, ostrouhal. Velké poděkování i Petru Kánskému ze Skicentra Říčky za péči a samotnému Skicentru za umožnění golfového turnaje v lyžařském areálu.

Příští ročník bude 12.10. 2019 na Zakletém a 13.4. na Pustém. Vše v Říčkách v Orlických horách.