Lednové přepočítání, přibývají všudehrálové, hřiště nikoli

Píše mi kolega Halada: Prosím tě, neuniklo mi něco? Přibylo loni nějaké znormované golfové hřiště? Koukám na server ČGF a je tam sto sedm hřišť. Podle názvů tam nic nového nevidím, jak to je?

Také jsem mezi názvy při zkoumání seznamů na cgf.cz žádné nové hřiště nenašel. Aspoň mne potěšilo, že se už tam objevila ta šestijamková hřiště, s nimiž nová podoba ve svých začátcích tak nějak opovrhla. Jsou tedy skryta pod názvem Hřiště – 9 jamek, ale jsou k nalezení. Protože se mi nechtělo počítat jednotlivé seznamy, použil jsem třikrát CtrlC a CtrlV do excelové tabulky. A abych se v tom vyznal, tak jak jsem zvyklý, seřadil jsem si ten velký seznam podle počtu jamek. Ano, 107 položek. Ale: Omlouvám se, že Rotschildovu akademii nepočítám jako extra hřiště, když je uprostřed šilheřovického areálu a notabene, když je to akademie. Tedy 106 položek.

A pak to na mě vykouklo. Ještěd je veden jako dvanáctijamkové hřiště. OK. Ale zřejmě „systém“ nevěděl co s tím, tak jej zařadil jak do seznamu devítijamkových, tak do seznamu osmnáctijamkových. Tedy je při zběžném počítání počítáno dvakrát. A už jsme na té naší 105, žádné hřiště neočekávaně nepřibylo, jen nové členění na více seznamů podle počtu jamek evidentně zase nezafungovalo. Zpátky na stromy, přepiště dějiny – jak to nejlépe popsat.

Zato Všudehrálové přibyli: od konce září 2018 do prvního týdne v lednu 2019 13 golfistů, je nás tedy 180.

Více než 100 hřišť má odehráno 19 borců a borkyň, na stříbrný odznak za 80 odehraných českých hřišť dosáhlo celkem 45 osob. Je potěšitelné, že mezi sběrateli je více než 10 % žen (tedy jen o jednu, ale je to více než 10 %).

Věkové složení je potvrzením zkušenosti: Nad 70 let je 8 borců, mezi 60 a 70 se pohybuje 35 golfistů a následuje 68 padesátníků a 53 čtyřicátníků. Třicátníků už je jen 11 a těch ještě mladších jen 5.

Také uváděný handicap svědčí o kvalitě: jednociferný má 49 borců, pod dvacítkou se pohybuje dalších 82. Mezi 20 a 30 má handicap 39 golfistů-všudehrálů a přes 30 nosí na hřiště jen 10.

Ještě pár údajů o nejnavštívenějších hřištích:

V kategorii 18+ jasně dominují Poděbrady. Ty mají ve svém seznamu všichni všudehrálové – tedy 180 „zapíchnutých špendlíků“. Benátky, Cihelny, Dýšinu, Mstětice, Sokolov a Ypsilonka má ve svém seznamu více než 175 všudehrálů, dalších deset hřišť má odehráno více 170 borců.

Mezi devítkami jsou nejnavštívenější Líšnice a Štiřín se 170 zapíchnutými špendlíky, následují Hodkovičky, terezínská Kotlina, Motol a Stará Boleslav s více než 160 návštěvami ze 180 registrovaných všudehrálů.