Všudehrálů je 100 – slovy STO

vsudehral100-2

Aleš Fremut (vlevo) přijímá od Jiřího Kryšpína bronzový a stříbrný FGO

Po dvou letech, dvou měsících a dvaceti dnech existence Spolku přibyl do golfových Všudehrálů stý člen, Aleš Fremut. Stále ještě třicátník s jednociferným handicapem.

Když jsem dával tuto zprávu vpodvečer 7.6.2016 na web, netušil jsem, že do následujícího rána už bude překonaná.

Všudehrálů už je 101, přibyla další žena, tentokrát se 62 hřišti.

A reakce stého Všudehrála? „Když jsem se v loňském roce o Všudehrálech dozvěděl, přišlo mi to jako trochu divné – říkal jsem si, co ti lidé z toho vlastně mají,“ říká stý Všudehrál Aleš Fremut. „Loni v prosinci po třech letech hraní jsem se dostal na singl handicap a letošní sezóna se mi od začátku nějak nedařila. Hraní bylo výsledkově 30-33 stbf a golf mě pomalu přestával bavit. Byl jsem ty 3 roky hodně zapálený pro turnajový golf a ročně jsem odehrál i 90 turnajů. Letos mi ale chyběla výzva a začal jsem uvažovat o tom, že golf přestanu hrát. Pak jsem si ale vzpomněl na Všudehrálský spolek a postavil před sebe novou výzvu,“ pokračuje. „Začal jsem asi jako všichni, součtem aktuálně odehraných hřišť. Měl jsem 35 a minimálních 60 se mi zdálo jako nesplnitelná podmínka. Vyrobil jsem si mapu hřišť, kde jsem nehrál a začal si je dávat do logisticky dosažitelných celků, které jsou blízko sebe a daly by se objet ideálně v jednom dni. No, nebudu to protahovat. Chytlo mě to tak, že jsem hrál v jednom dni i 5 různých devítijamkových hřišť, nebo 3 devítijamkové a jedno 18 jamkové. Padlo na to několik víkendu, naštěstí mám velmi tolerantní rodinu… :-) Měl jsem i dost štěstí na provoz na hřištích, protože se daly většinou odehrát poměrně rychle nebo štěstí na velmi vstřícné kolegy golfisty, kteří mne pouštěli před sebe, aniž bych o to sám musel požádat. Nebylo pak problém hrát devítku kolem hodiny a 15ti minut a 18ku pod 2,5 – 3 hodiny. Začalo mě tedy i bavit hrát poměrně rychle a v tempu. Nevím, jestli se vrátím k turnajovému golfu, kde tempo hry je obvykle velmi pozvolné. Zároveň jsem zastával názor, že nehraju devítky. Prostě, když už jedu na golf, cesta, věci… tak jdu hrát ‚pořádné hřiště‘. Překvapilo mě, kolik velice pěkných a často i velmi kvalitních devítek vlastně u nás existuje. To, proč toto říkám, je, že bych chtěl Všudehrálům a jejich myšlence poděkovat za novou výzvu a vlastně i malou záchranu mého golfu. Rád budu součástí tohoto projektu. Pro sebe jsem našel novou zálibu v cestování a poznávání nových hřišť a zároveň mě baví i jejich hodnocení.“ Tolik stý Všudehrál Aleš Fremut.

Kdo vlastně jsou všudehrálové? (- omlouvám se stálým návštěvníkům tohoto webu, ti mohou tento odstavec přeskočit) Všudehrálové jsou ti golfisté, kteří hráli na 60 a více znormovaných hřištích v České republice. Máme tu více než 100 hřišť – přesně 103, další možná letos přibudou. Základní princip pro započítání hřiště je „hrál jsem tam“, jedno, jestli v mezidobí hřiště rozšířili ze 6 na 9, nebo jsem hrál třeba jen 18 jamek z místních 36. V součtu hřišť ponecháváme i ta, která v mezidobí zanikla – Lipno, Oderský Park a Trhový Štěpánov. Nikdo nezkontroluje, jestli si hráč nepřidává, proto jsme využili a zparafrázovali příběh Fučíka, z nějž se zkreslením historie stal někdo jiný, než nejspíš ve skutečnosti byl. Proto říkáme „Lidé hrajte, ale nestavte svou slávu na lži“. Udělujeme zlatý, stříbrný a bronzový Fučíkův golfový odznak, zlatý za 100, stříbrný za 80, bronzový po dosažení základního limitu – 60 hřišť.

Zlatým odznakem za více než 100 odehraných hřišť se dnes může pyšnit 6 hráčů, dalších 12 stříbrným. Zbytek je na úrovni bronzových odznaků, přičemž největší koncentrace je těsně nad šedesátkou. Do 62 hřišť má odehráno 33 všudehrálů. Dlužno podotknout, že tato čísla se během sezony mění spíše skokově a zejména v její druhé polovině, kdy si hráči při ohlédnutí nad létem připíší najednou více nově odehraných hřišť.

Všudehrálský golf je zejména pro zkušené golfisty, kteří hledají i jiné výzvy než honit hendikep. Průměrný věk všudehrálů je 51,5 let. I když tendence je s přibývajícími členy spíše drobně klesající. Je to zdánlivé, na konci roku se vstupní číslo součtu věků do průměru zvyšuje o více než 100… Nejstaršímu je 75, nad 70 jsou další 3, nad 60 je dalších 20 golfistů. Přicházejí silné ročníky: nad padesát je 31 a 40 nad 40 let. Úplně nejsilnější je skupina ve věku mezi 45 a 55, kde je 47 všudehrálů. Pro úplnou přesnost: do 30 let jsou dva všudehrálové, mezi 30 a 40 šest hráčů. Zde je třeba říci, že mezi stovkou všudehrálů je 12 žen, při pozorném čtení žebříčku najdeme několik zřejmě partnerských dvojic.

Herní kvalita všudehrálů je poměrně vysoká. Je zde jeden PRO, 23 hráčů má hcp pod 10, nejnižší je 0,3. Téměř polovina (49) všudehrálů hraje s hcp mezi 10 a 20, 24 pod 30, jen čtyři ještě nepokořili hranici 30. Největší koncentrace hráčů je okolo hcp 15.

Mezi Všudehrály najdeme i několik majitelů golfových hřišť, jsou zde prezidenti i viceprezidenti golfových klubů. Současní, minulí a věřím, že i budoucí.

(kr)