Všudehrálský extrémní golf na sjezdovkách Skiinterkriteria

Sjezdovky v Říčkách v Orlických horách, známé padesáti lety pořádání mezinárodních mládežnických lyžařských závodů Skiinterkriterium, zažily v sobotu 26. září 2015 golfovou premiéru. S mottem Modrou nahoru, černou dolů se zde poprvé hrál turnaj v extrémním golfu.

Současná myšlenka na turnaj vznikla před pěti lety ve společenství zakladatelů spolku Všudehrálů a Extreme golf tour Čechy a Polsko, realizace byla pozdržena pracemi na úpravě sjezdovek, budovaly se tu rozvody na zasněžování, rozšiřovaly sjezdovky, stavěly objížďky prudkých pasáží pro slabší lyžaře. Proto byl tento ročník tzv. nultým, na některých místech se golfisté ještě potkávali se stopami po těžkých strojích, které před lyžařskou sezonou likvidovaly pařezy a vyrovnávaly podklad.

„Slibuji, že příští rok už budete hrát na zeleném,“ říká Petr Kánský z říčkovského Skicentra, který se stal pro turnaj jakýmsi headgreenkeeperem. Místní lyžařská atmosféra byla podložena i slalomovými tyčemi: modré sloužily jako stojany pro informační označení odpališť, červené jako jamková tyč, vlajky nahrazovala historická závodní čísla.

Jiří Krejsa, jednatel společnosti SKI KLUB Ústí nad Orlicí, která provozuje Ski centrum Říčky v Orlických horách s úsměvem upřesňuje historii myšlenky: „Legenda mezi bafuňáři Skiinterkriteria, František Macháček, už někdy na konci minulého tisíciletí říkal: Jednou tady budeme hrát golf. – A je to tady.“

Extrémní golf se hraje na plochách, kde obvykle nejsou greeny s jamkami, dosažení cíle znamená dohrát míček do kruhu o průměru 1,5 metru okolo praporku. Hraje se s omezeným počtem holí, v tomto případě se sedmi holemi. Extremita golfu byl tentokrát spojena i s fyzickou náročností, výšlap 1500 metrů dlouhé modré sjezdovky – zvané Loučky – s převýšením 250 metrů je odměněn vzdušnými ranami z kopce na černé sjezdovce – Slalomce. Tuto extremitu tentokrát zvládli i borci s několikanásobným bypassem či kloubními náhradami na dolních končetinách. Připravená Horská služba nemusela zasahovat.

Organizátoři připravili 8 jamek při cestě nahoru, na nejprudší černé Slalomce cestou dolů bylo jamek šest, poslední z nich jako jediná na turnaji prakticky bez převýšení. Pro turnaj přidali ještě dvě jamky na červené sjezdovce, závěrečná – 16. – na svahu, který můžete sledovat při televizní Panorámě. Jamky byly společné pro všechny kategorie.

Mužskou část turnaje ovládli Východočeši: první Zdeněk Cvik z GK UNO Ústí nad Orlicí – 53 ran, na děleném druhém místě skončili Roman Horský ze Symbiozy Nebeská Rybná a Petr Mařík z GK Na Vrších – 59. V ženách zvítězila Lucie Opletalová z karlínské Čechie – 91 ran. Mládežnickou kategorii pak Václav Horský s 98 ranami.

Pro turnaj byla připravena i přidaná soutěž, tzv. Longest-nearest. Tato jamka se hrála z odpališť dvanáctky k jamce číslo 14 – z nejprudšího svahu Slalomky – rána na cca 350 metrů s převýšením 130 metrů. Pro tuto „zážitkovou“ ránu organizátoři domluvili výjezd lanovkou, aby se hráči nemuseli škrábat do vrhu podruhé. Zážitek to skutečně byl. Ustavující rekord 6,4 m od vlajky jednou ranou na vzdálenost 350 metrů vytvořil Petr Mařík, do limitní vzdálenosti 20 m od jamky se dostali ještě Tomáš Kočnar (14 m) a Pavel Popelka (19 m).

Vítěz turnaje Zdeněk Cvik si také mimo soutěž vytvořil osobní rekord v délce odpalu, jeho míček skončil ve vzdálenosti 385 metrů (měřeno systémem GoogleMaps). „Tyto pokusy budou muset být v následujících ročnících hrány zřejmě až od startovní budky pro slalom Skiinterkriteria, prostor na zlepšování tu tak bude o dalších sto metrů,“ říká Jiří Kryšpín, hlavní organizátor turnaje. Dodává: „Musím říčkovskému Skicentru poděkovat i za ceny pro vítěze, kteří si odnesli také hnojiva od Agro CS a upomínkové předměty firmy Noen. – Ti, co hráli tužku, tak ji také dostali.“

Kryšpín jedná se Skicentrem, aby hřiště bylo od příští letní sezony běžně přístupné. „Zimní středisko Říčky by se mohlo v létě stát horským golfovým střediskem. V centru obce Říčky je golfová adventura, v sousední Nebeské Rybné znormovaná devítka, je tam i fotbalgolfové hřiště. A když se na sjezdovkách bude hrát extrém přes celou sezonu, tak jej můžeme doplnit do všudehrálského seznamu hřišť mimo struktury ČGF – jako další zajímavost pro golfové turisty.“