Všudehrálské počítání na podzim 2016

Golfová sezona 2016 finišuje, pomalu se lze za ní ohlížet. Všudehrálů – tedy těch, kteří mají odehráno 60 a více znormovaných hřišť v České republice je 122, od konce září minulého roku přibylo 29 golfistů. Jestliže jsme na začátku června uvítali stého všudehrála, od té doby se počítadlo prakticky nezastavilo, stagnuje až poslední týdny v září. Zvyšuje se nejen celkový počet, ale i počty držitelů jednotlivých odznaků. Na zlatý odznak za odehraných sto hřišť má nárok už deset golfistů, na stříbrný (za 80 hřišť) dalších devatenáct.

Je také potěšitelné, že se snižuje věkový průměr všudehrálů, snižuje se i jejich průměrný hcp, tedy zvyšuje se herní kvalita poměřovaná tímto koeficientem.

Průměrný věk všudehrálů je 50,7 roku, starších sedmdesáti let je 5 (nejstaršímu je 75 let), pod čtyřicítku máme 12 hráčů, nejmladšímu je 21. Mezi 20 nejčerstvějšími členy je jen jeden 70 +, naopak sedm 40 –.

Průměr hcp všudehrálů je 15,4. Jednociferným hcp se pyšní 28 borců, pouze 8 má hcp vyšší než 27. Mezi dvacítkou posledních příchozích je sedm s jednociferným hcp a jeden má vyšší hcp než 27. Vzhledem k tomu, že je to David Suchařípa, který v polovině září – společně s Pavlem Nečasem – pokořil v jednom zátahu všech 105 českých hřišť (pro všudehrály směrodatných 104 a neznormované Město Albrechtice), je nasnadě, že u něj není hcp hlavním měřítkem golfového uspokojení.

Jak jsme na tom s navštíveností hřišť? Žádné hřiště nemá v současnosti odehráno 100 procent všudehrálů, ale 5 z nich má zapsáno více než 120 všudehrálů – jsou to Nová Amerika, Kunětická Hora, Mstětice, Poděbrady a Y. Dalších deset hřišť má ve svém portfoliu minimálně 115 všudehrálů (jsou to Konopiště, Darovanský Dvůr, Benátky, Cihelny, Černý Most, Čertovo Břemeno, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Mnich a Sokolov). Bereme-li v potaz osmnáctijamkové a větší areály, nejnižší počet všudehrálů mají Kravaře (zde asi z hlediska vzdálenosti/dostupnosti), Česká Lípa (letos přenormovaná z 9 na 18 jamek), obecně těžko přístupná Casa Serena a logicky zcela nejméně v létě – a jen pro zvané – otvíraná Panorama Kácov. V současnosti ji má zapsanou 7 všudehrálů. Je otázkou pro hodnocení hřišť, které jako obvykle uzavřeme poslední den v listopadu, jestli počet hodnotitelů kácovské Panoramy překročí 10 % všudehrálů, tedy minimálně 13 hodnocení, aby mohlo být bráno jako relevantní.

Průměrná navštívenost 51 areálů s osmnácti a více jamkami je 106 všudehrálů. Naopak každý všudehrál má odehráno v průměru 44 těchto areálů, což je 86 a čtvrt procenta.

U devítek a menších hřišť (3 šestijamková) – celkem 53 hřišť – je průměrná navštívenost – 65 všudehrálů na hřiště, každý všudehrál má odehráno v průměru 28 těchto areálů, což je necelých 53 procent.

Více než 110 všudehrálů má zaznamenané Hodkovičky, Hostivař, Terezín, Líšnici, Motol, Starou Boleslav a Štiřín, okolo stovky se pohybují ještě Bechyně, Botanika, Ještěd, Nová Bystřice, Podbořánky, Svobodné Hamry a Svratka. Na druhé straně žebříčku s méně než 30 naštíveními jsou Búřov, Srbsko, Těšetice, Holešov, Nebeská Rybná, Komárov a šestky Krásný Dvůr a Kšírovka.

Všudehrály čeká po sezoně ještě hodnocení hřišť, jehož výsledky by měly být vyhlášeny v průběhu prosince.